Committees 2016

 

COMMITTEE ROSTER 2016

 

BUILDING COMMITTEE

John Rutkowsky, Jr. – CHAIR

Nicole Murray, AE

Ann Marie Moyer, PMAR Staff Liaison

Andrew Nyveldt

Dennis Mooney

Terry Bowman

June Cestone

Mary Ann Hawk

Dani Bandy

Art Jenkins

Paulette Smith -Ex-Officio


BYLAWS

Dennis Mooney – CHAIR

Nicole Murray - AE

Alyssa Ellex, PMAR Staff Liaison

James Martin

June Cestone

John Rutkowsky, Jr.

David Montgomery

Sharon Lightfoot-Wade

Paulette Smith -Ex-Officio


COMMUNITY SERVICES

Beth Linn Mackes– CHAIR

Carmen Rivera, PMAR Staff Liaison

Androulla Tofalli

Barbara Marchette

Carol Demarest

Denise Barker

Kathleen Sadler

Alexa Sanchez

Chelsea Aleksich

Connie Davis

Jesse Rodriguez

Dulce Ridder

Amy Galligan

Brendan Abbazio

Donna DiBernard

Paulette Smith -Ex-Officio


EDUCATION/INTRN COMM.

Vickie Brockelman-CHAIR

Denise Barker- Co-Chair

Carmen Rivera, PMAR Staff Liaison

Mary Ann Hawk

Sharon Lightfoot-Wade

Ella Santiago

Alexa Sanchez

Jim Hammesfahr

Gregory Katz

Elizabeth Grieco

Paulette Smith -Ex-Officio


FINANCE COMMITTEE

Cristina Primrose – CHAIR

Nicole Murray – AE

Alyssa Ellex, PMAR Staff Liaison

Denise Barker

Sharon Bradley

Ella Santiago

Charlotte Warnick

Terry Bowman

June Cestone

Heidi A. Pickard

Alex V. Camaerei

Sharon Lightfoot-Wade

Paulette Smith -Ex-Officio

GOVERNMENT AFFAIRS

Caryn Centini - CHAIR

Alex V. Camaerei – Vice Chair

Matthew Marks – GAD

Nicole Murray - AE

Alyssa Ellex, PMAR Staff Liaison

Peter Gallagher

Jack Muehlhan

Bob Kelly

Carol Demarest

Jonathan Santiago

Bruce Eaton

Maureen Shindle

Jesse L. Rodriguez

Joan Loveless

Alexa Sanchez

Dulce Ridder

Geoffrey Roche

Michael Hewitt

Michelle Chase

Jackie Leonard

Tanya Lutin

Robert Brown

Sharon Lightfoot-Wade

Paulette Smith -Ex-Officio


MEMBER SERVICES

Mark Banack – CHAIR

Carmen Rivera, PMAR Staff Liaison

Denise Barker

June Cestone

Jonathan Santiago

Dulce Ridder

Paulette Smith -Ex-Officio


MLS

Mike Ionescu - CHAIR

Malcolm Waring – CO-CHAIR

Nicole Murray – AE

Ann Marie Moyer, PMAR Staff Liaison

James Martin

Maureen Shindle

Charlotte Warnick

Alex V. Camaerei

David Montgomery

Dulce Ridder

Don Jordan

Cindy Knecht

Ron Bailey

Sandra Bailey

Paulette Smith – Ex-Officio

Beata J. Jazwiec – Alt

Alexa Sanchez – Alt

Sharon Lightfoot-Wade – Alt


PAR CO-OP Grievance Panelists

Rosanne Andrews

Kathie Kazimi


PAR CO-OP Pro-Standards Panelists

Androulla Tofalli

Stephen Horn

Eileen Chaladoff

Lisa Sanderson

James Gallagan

Keith MacDonald

Paulette Smith

Veronica Brockelman

Mary Ann Hawk

PERSONNEL

Paulette Smith – CHAIR

Nicole Murray – AE

Vickie Brockelman

Cristina Primrose

June Cestone

 

PMAR - RPAC TRUSTEES

Caryn Centini – CHAIR

Matthew Marks – GAD

Alyssa Ellex, PMAR Staff Liaison

Peter Gallagher

Jack Muehlhan

Lisa Sanderson

Joanie Loveless

Jonathan Santiago- Alt

Alexa Sanchez- Alt

Note: Trustees are appointed by the

Board of Directors.


PUBLIC RELATIONS COMMITTEE

Paulette Smith –CHAIR

Alyssa Ellex, PMAR Staff Liaison

Chelsea Aleksich

Vickie Brockelman

Denise Barker

Alexa Sanchez

Donna DiBernard


SOCIAL/PLANNING COMMITTEE

Vickie Brockelman - Chair

Carmen Rivera, PMAR Staff Liaison

Connie Davis

Betty Gambucci

Alexa Sanchez

David Montgomery

Amy Galligan

Michelle Chase

Paulette Smith -Ex-Officio


STRATEGIC PLANNING

Paulette Smith – CHAIR

Nicole Murray – AE

Alyssa Ellex, PMAR Staff Liaison

Bob Kelly


YPN

Nicole Murray - AE

Alyssa Ellex, PMAR Staff Liaison

Jon Santiago

Caryn Centini

Alex Camaerei

Alexa Sanchez

Paulette Smith – Ex Officio